Bieg Dwóch Szybów to flagowa impreza Chorzowskiego Stowarzyszenia Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu”, organizowana od 2014 roku na terenie Chorzowa i miast ościennych. Do tej pory odbyło się dziewięć edycji tych zawodów, w 2024 roku planowana jest już dziesiąta – jubileuszowa a zarazem ostatnia w dotychczasowej formule (więcej: X Bieg Dwóch Szybów 2024).
Pomysł na bieg pomiędzy szybami kopalnianymi zrodził się spontanicznie w głowach biegaczy zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu, którym bliskie jest miasto Chorzów i Górny Śląsk. Dystans Biegu Dwóch Szybów jest nietypowy, bo wynosi 15 kilometrów. Nietypowa jest również pora imprezy: listopad, kiedy za oknem deszczowo, zimno i ponuro. Bieganie między wieżami szybów kopalnianych, na różnorodnych trasach, jest według nas doskonałą receptą na jesienną chandrę – tym bardziej, że nie brakuje na nich pięknych industrialnych widoków i niepowtarzalnego, śląskiego klimatu. Od pierwszej edycji biegu staramy się tak układać jego trasę, aby zaprezentować zarówno atrakcyjne miejsca rekreacyjne w Chorzowie i innych miastach Metropolii, jak i różne obiekty poprzemysłowe oraz ich metamorfozę na przestrzeni lat. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie tą imprezą, co świadczy nie tylko o tym, że bieganie jest sportem coraz bardziej popularnym, ale także o tym, że właśnie bieganie między szybami kopalnianymi, po czasem specyficznej nawierzchni: błocie, polach, nasypach kolejowych, dzikich ścieżkach, przypadło do gustu dużej grupie biegaczy.
Poniżej kilka statystyk związanych z Biegiem Dwóch Szybów – głównie z jego ośmioma edycjami odbywającymi się „w realu” (edycja Biegu w 2020 roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią odbyła się w formule wirtualnej):
7 – tyle miast odwiedziliśmy podczas sześciu dotychczasowych niewirtualnych Biegów Dwóch Szybów (Świętochłowice, Piekary Śląskie, dwukrotnie Bytom, dwukrotnie Siemianowice Śląskie, Rudę Śląską, Katowice i oczywiście Chorzów);
11 – tyle wież szybowych minęliśmy na ich trasach – włączając w to chorzowski szyb „Prezydent”, spod którego co roku odbywa się start (na I BDS meta znajdowała się pod świętochłowickimi „Dwiema Wieżami” KWK Polska, a na VIII BDS mijaliśmy położone blisko siebie Szyb „Ewa” i Szyb „Krystyna”, zatem w rzeczywistości były to Biegi Trzech Szybów ;-)). A podczas edycji wirtualnej w 2020 roku, w której każdy zawodnik mógł mijać dowolną liczbę wież szybowych na swojej trasie, łącznie uczestnicy Biegu minęli 74 różne wieże szybowe;
120 – tylu wolontariuszy zabezpieczało trasę samej ósmej edycji BDS (ich liczba wzrasta z roku na rok);
1987* – tylu zawodników łącznie ukończyło do tej pory Bieg Dwóch Szybów: 88 dobiegło do mety podczas I edycji w 2014 roku, 174 podczas II edycji w 2015 roku, 245 podczas III edycji w 2016 roku, 284 podczas IV edycji w 2017 roku, rekordowe 348 osób zameldowało się na mecie V Biegu w 2018 roku, 60 wzięło udział w edycji wirtualnej w 2020 roku, 254 ukończyło VII edycję w 2021 roku, 276 – VIII Biegu w 2022 roku a 258 pokonało trasę IX Biegu Dwóch Szybów w 2023 roku.
29 365 – tyle kilometrów pokonali łącznie zawodnicy wszystkich dotychczasowych edycji Biegu.
*Część biegaczy startowała w naszych biegach kilkukrotnie, więc realnie liczba ta jest pewnie mniejsza, jeśli brać pod uwagę konkretne nazwiska.
A jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jak Bieg Dwóch Szybów wygląda z perspektywy kamery czy aparatu, poniżej zamieszczamy przykładowe relacje z poprzedniej edycji, która odbyła się w 2023 roku: