Bieg Dwóch Szybów 2022

VIII Bieg Dwóch Szybów za nami!

fot. Krzysztof Porebski / www.fotoporebski.pl

Tak słonecznej edycji nie było od 5 lat! Po raz drugi w historii naszych zawodów był to w zasadzie Bieg Trzech Szybów, bowiem na trasie zawodnicy mijali nie tylko odzwierciedloną na medalach wieżę szybu „Ewa”, ale też jej sąsiadkę – zabytkową wieżę szybu „Krystyna”. Biegacze pokonali dystans ponad 15 km z Chorzowa do Bytomia i z powrotem – przez drogi asfaltowe, ścieżki na terenach rekreacyjnych i poprzemysłowych (m.in. w śladzie dawnej kolei wąskotorowej przy Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Żabie Doły).

Poniżej kilka liczb w ramach podsumowania:

  • w zawodach wzięło udział 276 biegaczy, w tym 75 kobiet i 201 mężczyzn;
  • trasę zabezpieczało ponad 100 wolontariuszy i kilkunastu funkcjonariuszy Policji z Komendy w Chorzowie i Bytomiu oraz Straży Miejskiej;
  • nagrodziliśmy 28 najszybszych zawodników i 5 osób wyróżnionych w naszych konkursach oraz dodatkowo najliczniejszą drużynę;
  • Zwycięzca tegorocznego Biegu – Bytomianin Pan Kamil Bezner, pokonał trasę w czasie 0:59:03,9 (jako jedyny zmieścił się w godzinie). O drugie miejsce była zaciekła walka: ostatecznie wygrał ją Pan Tomasz Manjura, o 24 sekundy przed Panem Andrzejem Świrskim.
  • Najlepszy wynik wśród Pań osiągnęła ósma (!) w generalnej klasyfikacji Pani Dominika Brol – 01:04:17. Na podium znalazły się także Pani Emilia Stańkowska i Pani Wiktoria Redzimska. Pełne wyniki Biegu znajdują się na stronie: https://zapisy.mktime.pl/viii-bieg-dwoch-szybow-cc8148…

Gratulujemy wszystkim Zawodnikom, nie tylko tym najszybszym, ale każdemu, kto pokonał niełatwą trasę naszego Biegu, z dużą różnicą wzniesień i wymagającą nawierzchnią (asfalt, kamienie, szuter, błoto). Mamy nadzieję, że widok „Krystyny” w księżycowym krajobrazie Doliny Bytomki rekompensował trud i był wart ubłocenia butów! Bardzo dziękujemy Uczestnikom naszego Biegu za okazane po raz kolejny zaufanie i energię, która udzieliła się nawet pogodzie! Staramy się, by z roku na rok nasza impreza była coraz lepsza i mamy nadzieję, że nasz wysiłek przynosi efekty.

Ogromne podziękowania kierujemy również do Wolontariuszy, bez których to wydarzenie by się nie odbyło: Harcerzy i Uczniów z 50 Harcerska Drużyna Wodna „Drakkar” im. gen. Stanisława Sosabowskiego, Hufiec ZHP Chorzów im. Obrońców Chorzowa, 7 DW „Cichociemni”, Hufiec ZHP Bytom im hm J Kwietniewskiego, II LO im. Juliusza Ligonia w Chorzowie, XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach, Technikum Lotnicze ZDZ w Katowicach, Państwowe Szkoły Budownictwa – Zespół Szkół w Bytomiu oraz wolontariackim Wolnym Strzelcom!

Wszystkim Partnerom Biegu, którzy wsparli nas organizacyjnie i ufundowali nagrody, a są nimi: wspierające naszą imprezę od pierwszej edycji Miasto Chorzów, wraz z niezastąpionym Wydziałem Ruchu Drogowego Chorzowskiej Policji, Miasto Bytom i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu, Gospodarz miejsca – Sztygarka, która przygotowała pyszną zupę w progach Galerii Straż Pożarna, Park Śląski i MORiS Chorzów, które przekazały nam niezbędny do organizacji sprzęt, dbający o nasze bezpieczeństwo MiWi Med, Xtreme Fitness Chorzów, który zapewnił nam energetyczną rozgrzewkę i wspaniałe nagrody, Warka Radler, dzięki wsparciu której mogliście spróbować pysznych radlerów, Arkanet – Bezpieczeństwo It, który zapewnił moc nagród i upominków dla wolontariuszy, Ruch Chorzów, który wsparł promocję Biegu i przekazał nagrody z Niebieską eRką, Kwiatowy Zakątek, który zapewnił vouchery dla najlepszych zawodników, Księgarnia Dopełniacz oraz Press Focus, które przekazały na nagrody ciekawe książki i piękne albumy, Fundacja Kreatywny Śląsk, która ufundowała śląskie nagrody rzeczowe, Grafiki Śląsk, którzy obdarowali zwycięzców pięknymi grafikami z szybami Ewa, Krystyna i Prezydent oraz Kawiarnia Blue Dog Cafe, która również wzbogaciła naszą pulę nagród, Balans Studio Masażu i Luuuzem, które wzbogaciły nasze pakiety startowe o zniżki na to, co po Biegu przyda się najbardziej – masaż i jedzenie 😀

Dziękujemy także Patronom Medialnym Biegu – Chorzowianin & Ino Bytom oraz obecnym z nami zawsze Fotoreporterom: FotoPorebski i Ostrowski Fotografia, których fotorelacje będziemy tu sukcesywnie publikować. Na razie zamieszczamy pierwsze zdjęcia z Biegu autorstwa Krzysztofa Porębskiego.

W imieniu Podopiecznych Fundacja S.O.S dla Zwierząt i Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie dziękujemy także za przekazaną karmę i informujemy, że zbiórkę można jeszcze wesprzeć przez tydzień, dowożąc dary do naszej siedziby. Trzymamy kciuki, żeby obecne z nami w dniu zawodów czworonogi: Supełek i Bunia szybko znalazły domy.

A na koniec – podziękowania dla całego Sztabu Biegu Dwóch Szybów, w tym: Konferansjera, Pilotów, Ratowników na rowerach, Koordynatorów poszczególnych elementów organizacji Biegu, Kibiców, którzy wspierali i fotografowali zawodników na trasie oraz Wszystkich, którzy dołożyli do tego Biegu swoją cegiełkę!

Zapraszamy na kolejne organizowane przez nas imprezy, a także do biegania z nami.

Dziękujemy, że jesteście z nami #wruchu!

______________________________________________________________________________________________________________________________

2 MIASTA. 2 (a nawet 3*) SZYBY. 1 BIEG!

Drodzy Biegacze!

Mamy już jesień, a więc zapraszamy na kolejną edycję Biegu Dwóch Szybów. Zrodzona w 2014 roku inicjatywa organizacji biegu pomiędzy szybami kopalnianymi spodobała się wielu biegaczom, nie tylko ze Śląska. Zasób wież szybowych w zasięgu chorzowskiego „Prezydenta” jest co prawda ograniczony, ale udało nam się opracować kolejną trasę międzyszybowych zawodów. Dlatego z przyjemnością zapraszamy Was na ósmą już edycję naszej flagowej imprezy.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:
? termin: 6 listopada 2022 r. (niedziela),
? planowany start: godz. 11.00, jak zawsze spod chorzowskiego Szybu „Prezydent” (obok Kompleksu Sztygarka – adres: ul. Piotra Skargi 34 a/d, 41-500 Chorzów),
? meta: Szyb „Prezydent” w Chorzowie,
? dystans: 15 km,
? trasa: tradycyjnie, w części po nawierzchni asfaltowej, a w części – przełajowej. Startujemy jak zawsze spod Szybu Prezydent i biegniemy ulicami Chorzowa Starego, alejkami na terenie ZP-K „Żabie Doły” i ścieżkami w śladzie dawnej kolei wąskotorowej aż na teren dawnej KWK Szombierki w Bytomiu, gdzie mijamy *szyby „Ewa” i „Krystyna” i wracamy pod Szyb Prezydent.
Link do trasy: TRASA; Mapa trasy poniżej,
? limit pakietów startowych: 300,
? opłata startowa: 60 zł (do 15.10.2022 r. wynosiła 55 zł),
?dla wszystkich uczestników, którzy ukończą Bieg w regulaminowym limicie czasu (130 min.): gwarantowany medal! ?
? biuro zawodów będzie czynne w dniu zawodów, w godzinach 08.30-10.30
? zapisy na Bieg zostały zakończone.

Wszystkie szczegóły dotyczące VIII Biegu Dwóch Szybów sukcesywnie zamieszczamy na tej stronie.

Zapraszamy do dołączania do wydarzenia na portalu Facebook, są tam nie tylko informacje o Biegu, ale także konkursy i niespodzianki 🙂

UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU PAKIETU STARTOWEGO PRZEZ INNĄ OSOBĘ

___________________________________________________________________________________________________________________

MEDAL ZA UKOŃCZENIE BIEGU:

____________________________________________________________________________________________________________________

MAPA TRASY:

_____________________________________________________________________________________________________________

PARTNERZY VIII BIEGU DWÓCH SZYBÓW:

Bieg Dwóch Szybów odbywa się we współpracy z Urzędem Miasta Chorzów, który co roku wspiera nas organizacyjnie, a także w promocji imprezy. Ponadto, dzięki wsparciu Miasta, zdobywcy pierwszych trzech miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych podczas VIII Biegu Dwóch Szybów oraz zwycięzcy konkursów organizowanych w ramach Biegu i ogłaszanych na naszym wydarzeniu, zostaną nagrodzeni upominkami z logo „Chorzów wprawia w ruch”!

Podczas VIII Biegu Dwóch Szybów – jak przy każdej edycji tej imprezy od jej początków w 2014 roku – wspiera nas 50 Harcerska Drużyna Wodna „Drakkar” im. gen. Stanisława Sosabowskiego z hufca Chorzów. Chorzowskich wodniaków spotkacie w biurze zawodów oraz na trasie VIII Biegu Dwóch Szybów, gdyż część wolontariuszy ją zabezpieczających to właśnie członkowie tej Drużyny – dla nich służba, wyzwania i pomoc innym to codzienność. Wśród inicjatorów Biegu oraz w jego sztabie także znajdują się wywodzący się z chorzowskiej 50-tki instruktorzy harcerscy.

Jak co roku, nasz Bieg odbywa się na terenie dawnej Kopalni Prezydent. W odnowionych zabudowaniach po tej kopalni mieści się obecnie Kompleks Sztygarka – Śląski Kompleks dobrego smaku i klimatu, którego głównym obiektem jest Restauracja Prezydent. W jego skład wchodzą także m.in. klub muzyczny, kawiarnia, Gruba Bluesa czy Chorzowski Teatr Ogrodowy. Jak co roku, Kompleks Sztygarka ugości nas w swoich progach, gdzie po ukończonym biegu na Biegaczy będzie czekać ciepła herbata oraz zamówiony właśnie w restauracji Sztygarka ciepły, wegetariański posiłek.

Każdy Bieg Dwóch Szybów – od pierwszej edycji w 2014 roku – wspierają dwie ważne instytucje: MORiS Chorzów i Park Śląski. Także w tym roku możemy liczyć na pomoc naszych Partnerów w wypożyczeniu niezbędnego do zorganizowania Biegu sprzętu.

Korzystając z tej okazji, zachęcamy do spaceru lub treningu biegowego alejkami Parku Śląskiego. Sami jako ChSBD regularnie biegamy w Parku Śląskim i cieszymy się, że mamy tak wspaniały Park w swoim mieście. Wszystkich spoza Śląska, nie znających Parku – zapraszamy do jego odwiedzenia: na ogromnym zielonym obszarze znajdziecie tu m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” czy niedawno otwarte po generalnym remoncie Planetarium Śląskie No i oczywiście – Stadion Śląski!

A jeśli ktoś trenuje poza bieganiem także inne sporty – zapraszamy do skorzystania z obiektów chorzowskiego MORiSu: basenów, Orlików czy boiska do padla (chorzowskiej specjalności).

Od pierwszej edycji w 2014 roku dokładamy wszelkich starań, by nasz Bieg – mimo że nie organizują go „zawodowcy”, tylko niewielkie stowarzyszenie – był jak najbardziej profesjonalny. Ale przede wszystkim, by był bezpieczny dla Biegaczy. Dlatego cieszymy się, że tegoroczną edycję Biegu Dwóch Szybów od strony medycznej zabezpieczą Ratownicy Medyczni z MiWi Med! Na trasie wspierać ich będą także ratownicy harcerscy na rowerach. 

Podczas VIII Biegu Dwóch Szybów biegnie z nami Warka Radler 0,0%! Warka Radler 0,0% to połączenie piwa bezalkoholowego z lemoniadą – efektem tego połączenia jest delikatna goryczka przełamana słodyczą owoców. Pomaga ugasić pragnienie i odprężyć się po wysiłku fizycznym. Partner naszego wydarzenia wręczy każdemu Uczestnikowi Biegu Dwóch Szybów po przekroczeniu mety półlitrowego Radlera o smaku mango z pomarańczą lub jagoda z cytryną. Co więcej, drugą puszkę znajdziecie w pakiecie startowym!

Arkanet to firma, która już od 20 lat świadczy usługi w szeroko pojętej dziedzinie sieci informatycznych oraz automatyki przemysłowej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiedzą jak zadbać o bezpieczeństwo infrastruktury cyfrowej, łącząc ze sobą 3 wzajemnie uzupełniające się elementy: narzędzia organizacji, ludzi oraz procedury. Logo Arkanetu znajdziecie na upominkach i gadżetach, które otrzymają wszyscy nagrodzeni w poszczególnych kategoriach wiekowych Zawodnicy oraz zwycięzcy naszych facebookowych konkursów.

Po raz kolejny Partnerem naszego Biegu jest Xtreme Fitness Chorzów. Jako biegacze dobrze wiemy, jak ważny w utrzymaniu formy i przygotowaniu do zawodów jest trening siłowy. Dlatego z radością informujemy, że każdy Uczestnik otrzyma wejściówkę do Xtreme Fitness Chorzów! W puli nagród znajdą się też karnety do Klubu – miesięczne dla najszybszych zawodników w kat. OPEN, wraz z treningami personalnymi i tygodniowe dla najlepszych trójek w kategoriach wiekowych, wraz z konsultacjami z trenerem. A trenerzy Klubu przeprowadzą profesjonalną rozgrzewkę. Xtreme Fitness Gym to sieć siłowni i klubów fitness, którą cechuje połączenie profesjonalizmu trenerów, nowoczesnego sprzętu i wyjątkowej atmosfery. Zapraszamy na stronę klubu.

Kwiatowy Zakątek to chorzowska kwiaciarnia zlokalizowana przy samym Rynku, która już drugi raz jest Partnerem naszego Biegu. Ta kwiaciarnia to wyjątkowe miejsce z duszą, jedyna w Chorzowie kwiaciarnia z muralem przedstawiającym szyb kopalniany a do tego Laureat Plebiscytu Dziennika Zachodniego Mistrzowie Handlu 2022 (I miejsce w kategorii KWIACIARNIA). Kwiatowy Zakątek ufundował nagrody dla:

🌼 Zwycięzcy Biegu (w kat. OPEN M),
🌹 Zwyciężczyni Biegu (w kat. OPEN K),
🌸 najszybszego chorzowianina (lub chorzowianki) na mecie VIII Biegu Dwóch Szybów

– w postaci voucherów do wykorzystania w kwiaciarni, o wartości 100 zł każdy.

Z dumą informujemy, że po raz drugi Partnerem naszych zawodów została Niebieska Legenda naszego Miasta, czyli oczywiście Ruch Chorzów! Dla wszystkich sympatyków czternastokrotnego Mistrza Polski pojawiła się więc dodatkowa motywacja do walki o podium – nagrody sygnowane Niebieską eRką. Zapewnią one najszybszym zawodnikom bardzo niebieskie sny 😉 Ponadto, K.S. Ruch Chorzów wspiera promocję naszego wydarzenia – przykład tutaj: FB.

Najlepszą (a na pewno najprzyjemniejszą z tych skutecznych) metodą szybkiej regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym jest masaż. W szczególności, gdy jest wykonują go Profesjonaliści z pasją – a takich nie brakuje w Balans Studio Masażu i Fizjoterapii, które po raz kolejny dołączył do grona Partnerów naszego Biegu! Uczestnicy VIII Biegu Dwóch Szybów otrzymają pakietach startowych 15% zniżkę na masaże w Balans Studio Masażu (w Katowicach) & Balans Studio Masażu II (w Chorzowie) – do wykorzystania do końca listopada br. W ofercie Studia znajdują się masaże: lecznicze, sportowe a nawet tajskie czy z użyciem gorących kamieni. A to wszystko w odprężających, relaksujących i pięknie urządzonych wnętrzach.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Partnerem Biegu jest Księgarnia Dopełniacz, która dopełniła naszą pulę nagród. Dzięki temu, zwycięzcy Biegu Dwóch Szybów otrzymają nagrody nie tylko dla ciała, ale i dla ducha – oraz umysłu. Nagrody to oczywiście książki, prosto z Księgarnio-kawiarni Dopełniacz. Ta wyjątkowa Księgarnio-kawiarnia mieści się w samym sercu miasta, przy Rynku. Można tu nie tylko zakupić najciekawsze pozycje śląskiej, polskiej i światowej literatury, ale też odpocząć przy kawie i ciastku lub wziąć udział w organizowanych w „Dopełniaczu” ciekawych wydarzeniach.

Bardzo się cieszymy, że w tym roku do grona Partnerów Biegu Dwóch Szybów dołączył Sklep Luuuzem! Dzięki temu w pakietach startowych znajdzie się 15% zniżka na zakupy w Sklepie. A nie będą to zwykłe zakupy, ponieważ Luuuzem to pierwszy w Chorzowie sklep stworzony w duchu idei zero waste. Można w nim kupić produkty pochodzące od lokalnych dostawców i producentów, naturalne kosmetyki oraz środki czystości i spakować je do własnych opakowań wielokrotnego użytku. Wszystko bez zbędnych odpadów i negatywnego wpływu na środowisko. Kupując w Luuuzem dbamy więc o swoje zdrowie i o dobro naszej Planety!

Są tacy, co biegają, żeby móc jeść więcej ciastek – ich szczególnie ucieszy fakt, że Partnerem Biegu została Kawiarnia Blue Dog Cafe! Ta zlokalizowana w Gliwicach kawiarnia oferuje nie tylko pyszne, domowe ciasta, ale przede wszystkim doskonałą kawę, w atmosferze przyjaznej zarówno dwunożnym, jak i czworonożnym gościom. W tym wyjątkowym miejscu można także wziąć udział w różnych ciekawych wydarzeniach oraz… zobaczyć mapę mórz i oceanów świata według psów. Warto się o tym przekonać zaglądając na stronę internetową Kawiarni, a przede wszystkim – odwiedzając Kawiarnię osobiście.

Partnerem VIII Biegu Dwóch Szybów został Press Focus – i uzupełnił naszą pulę nagród o albumy fotograficzne, oczywiście o tematyce sportowej. Nie mogło być inaczej, bo Press Focus to Agencja Fotografii Sportowej. Współpracują z nią świetni fotoreporterzy, którzy codziennie dokumentują wydarzenia sportowe w Polsce i na świecie, zdając relacje m.in. z mistrzostw Europy i świata w piłce nożnej, siatkówce czy piłce ręcznej. A jednym nich jest Krzysztof Porębski FotoPorebski, który będzie robił zdjęcia podczas Biegu Dwóch Szybów (kto już biegał w nami, ten na pewno wie, że profesjonalna fotorelacja gwarantowana!).

Jako, że staramy się poprzez nasz Bieg promować Śląsk i robić to w kreatywny sposób, cieszymy się, że Fundacja, która w swojej nazwie ma właśnie ŚLĄSK i KREATYWNOŚĆ, zdecydowała się wesprzeć inicjatywę naszego Biegu, zostając jego Partnerem! Fundacja Kreatywny Śląsk – bo o niej mowa – ufundowała bardzo śląskie nagrody rzeczowe dla zwycięzców naszych facebookowych konkursów oraz dla najlepszej trójki zawodniczek i zawodników na mecie Biegu.