O stowarzyszeniu

Co to jest ChSBD?

ChSBD to skrót od Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych. Pełna nazwa naszego stowarzyszenia to Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu”.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą aktywnych Chorzowian (z lekką domieszką mieszkańców innych miejscowości), która spotyka się przede wszystkim, by wspólnie biegać, ale także grać w siatkówkę, piłkę nożną, jeździć na rowerze, a nawet żeglować – przede wszystkim być w ruchu i spędzać czas na świeżym, śląskim powietrzu. Biegamy, bo lubimy. Mamy też zapędy organizatorskie, dzięki czemu zainicjowaliśmy i zorganizowaliśmy kilka przedsięwzięć biegowych, w tym trzy edycje naszej flagowej imprezy o rosnącej z roku na rok popularności, czyli Biegu Dwóch Szybów (w 2014 r. na terenie Chorzowa i Świętochłowic, w 2015 r. – Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich, a w 2016 r. – Chorzowa i Siemianowic Śląskich), a także Bieg Powstańca Śląskiego w Parku Kościuszki  w Katowicach. Ponadto współorganizowaliśmy dwie edycje Biegu z sercem WOŚP z okazji XXIV i XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także duże biegowe przedsięwzięcie pod nazwą Chorzów-Park Śląski Maraton.

Podstawowe cele, dla których założyliśmy stowarzyszenie, to:

• promocja sportu, a przede wszystkim biegania, jako najprostszej formy aktywności fizycznej

• propagowanie aktywnego stylu życia i wartości prozdrowotnych

• promowanie miasta Chorzów i regionu śląskiego na wydarzeniach biegowych oraz poprzez organizację wydarzeń sportowych w miejscach nam najbliższych

Oficjalnie istniejemy od 10 czerwca 2014 roku, kiedy to stowarzyszenie zostało zarejestrowane w KRS pod numerem 0000512556. Obecnie liczymy 16 członków, kilkanaście innych osób wspiera nas akcyjnie i doraźnie angażuje się w nasze przedsięwzięcia. Współpracujemy z Urzędem Miasta w Chorzowie i Parkiem Śląskim.

A dlaczego w naszym logo jest szyb kopalniany?

Nie tylko dlatego, że jest to szyb Prezydent, obecny symbol Chorzowa i atrakcja turystyczna miasta. Chcemy, żeby Chorzów, Śląsk, wraz z obecnymi jeszcze w jego krajobrazie, a przede wszystkim w historii kopalniami, hutami, całym przemysłowym dziedzictwem, kojarzył się także z aktywnością, ze sportem, z ruchami społecznymi, takimi jak nasz. Jesteśmy dumni z dziedzictwa i historii naszego regionu i cieszymy się, że coraz częściej obiekty poprzemysłowe zyskują nowe funkcje sprzyjające rekreacji, turystyce i sportowi. Bo dobrze nam się biega między szybami 🙂

Jeśli chcesz do nas dołączyć, najlepiej:

• przyjdź na trening: w każdą środę o godz. 18.30 pod szybem Prezydent w Chorzowie (to ten z naszego logo – jest zlokalizowany przy ul. Piotra Skargi)

• przyjdź na mecz siatkówki plażowej (z góry uprzedzamy o naszych statystycznie niewielkich umiejętnościach w tym sporcie) w niedzielę o godz. 11 na Orliku przy ul. Kościuszki – oczywiście tylko w sezonie i przy korzystnej pogodzie

• skontaktuj się z nami (zakładka: kontakt)